Ovde možete preuzeti dezen pod nazivom Zmajevi u oblacima koji sam pronašao u knjizi čija je tematika bila japanska Katagami tehnika za ukrašavanje tkanine pomoću papirnih trafareta (šablona).
Dezen je složen i sastoji se samo od zatvorenih kontura. Možete ga iseći CNC laserom u furniru ili tankoj šper ploči, štampati na papiru u ukrasiti njime zid, iskorisiti ga za 3D modeliranje neke scene...
Knjiga u kojoj sam pronašao dezen je u stvari bila katalog Katagami trafareta koji se nalaze u posedu Cooper-Hewitt Muzeja. Puno ime kataloga je “Kata-gami: Japanese stencils in the collection of the Cooper-Hewitt Museum (Godina izdavanja: 1979)”.

Katagami (Kata-gami) šabloni su se obično sastojali od nekoliko slojeva tankog papira koji su bili spojeni lepkom dobijenim od Kaki jabuka. Papir za Kata-gami tehniku se dobijao od kore Duda, a šara se pravila isecanjem pomoću noževa raznih dimenzija i oblika. Samo da napomenem, pošto sam ja iz Vojvodine i pravim Dudovaču, za mene je svetogrđe postupati ovako sa ovom vrstom drveća.
Dezeni trafareta su često bili veoma složeni i stoga veoma krhki, što je verovatno bio slučaj i sa ovim koji sam ja nacrtao. Katagami tehnikom su se u Japanu ukrašavali lepeze, kimona, paravani i vrata u japanskim kućama...
Katagami tehnika ukrašavanja je bila poznata već u 8 veku, a svoj vrhunac je doživela u Edo periodu (1600–1867). Pretpostavlja se da je ova tehnika prvobitno nastala u Kini i da je u Japanu samo prilagođena tamošnjoj tradiciji, slično kao keramika ili Bonsai.
Centralni motiv trafaret dezena koji sam Vam ovde ponudio je japanski zmaj, koji je bio čest motiv u japanskoj mitologiji i folkloru. Na izgled japanskih zmajeva je u velikoj meri uticao kineski zmaj, posebno kineski zmaj sa tri kandže. Na celom dalekom istoku, pa i u Japanu, zmajevi su poštovani kao dobročinitelji i zaštitnici čovečanstva, predstavljali su moćne i mudre čuvare koji štite ljude od univerzalnih opasnosti. Japanski zmajevi su simbol sreće, bogatstva, snage, hrabrosti... Kod priče o zmajevima se može primetiti ogromna razliku između istočne i zapadnoevropske kultute. Uporedite istočnjačku simboliku zmaja i zapadnu u kojoj se zmaj smatra oličenjem zla i treba ga ubiti. Nagrada za ubistvo je obično princeza.