U ovoj kategoriji možete preuzeti FreeCAD 3D modele elemenata (delova i sklopova) od kojih se sastavljaju garniture modularnih steznih pribora.
Pribori, odnosno stezni pribori su posebna vrsta sredstava za proizvodnju koja služi za postavljanje radnog predmeta ili alata u radni položaj.
Stezni pribori obezbeđuju:
prihvat radnog predmeta ili alata na radni sto alatne mašine,
međusobne položajne odnose između radnog predmeta i alata,
održavanje zahtevanih položaja tokom obrade suprotstavljajući se dejstvu svih sila koje deluju na radni predmet ili alat.
Elemente od kojih se sastoje pribori možemo na osnovu funkcionalnosti podeliti na nekoliko grupa:
tela pribora, odnosno osnovni elementi;
elementi za pozicioniranje (baziranje);
elementi za stezanje;
elementi za vođenje alata;
dopunski elementi (elementi za podešavanje položaja alata, elementi za vezu, nadogradni elementi...)
Modularni pribori su posebna vrsta pribora koji se zasnivaju na principu modularnosti, odnosno sastavljanja garnitura iz većeg broja standardizovanih elemenata (delova i sklopova). Sastavljanjem iz gotovih standardizovanih elemenata mogu se komponovati pribori za delova različitih oblika i skoro sve postupke obrade rezanjem. Elementi od kojih se sastavljaju garniture modularnih pribora mogu imati razne funkcije, obično se prave u više različitih varijanti, a svaka varijanta može biti u više dimenzija. Na ovaj način na raspolaganju je veliki broj elemenata, što omogućava lako i brzo sastavljanje garniture pribora koja će najbolje odgovoriti zahtevima zadatka.
Da bi se obezbedila dugotrajnost elementi modularnih pribora su izrađeni od kvalitetnih čelika, a da bi se obezbedila tačnost sklopljenih garnitura preciznost izrade svih elemenata je izuzetno velika (dužinske mere od ±0,01mm do ±0,005mm ).
Dok sam tražio neke knjige na internetu slučajno sam naišao na katalog u kome su bili tehnički crteži velikog broja elemenata modularnih pribora. Katalog je štampan 1962. i koristio se u bivšem Sovietskom savezu (SSSR). Katalog možete preuzeti pomoći hiperveze koja se nalazi na dnu ove strane.
Tehnički crteži u katalogu su kvalitetni i mogu odlično poslužiti za vežbanje modeliranja u FreeCAD-u. Ako se modelira dovoljan broj 3D modela elemenata iz kataloga, oni mogu poslužiti đacima i studentima da u FreeCAD-u vežbaju sastavljanje garnitura pribora. 3D modeli sklopljenih garnitura se zajedno sa radnim predmetima mogu u CAM softverima koristiti za simulaciju obrade na RNU mašinama. Za početnike su posebno zanimljivi delovi koji su dati u više dimenzija jer se pomoću njih može vežbati modeliranje familija delova i sklopova. Proces modeliranja familija delova i sklopova možete pogledati na sledećem video tutorijalu.
Ako ste prilikom vežbanja završili 3D model i tehnički crtež nekog elementa, a voleli bi ste da doprinesete popularizaciji FreeCAD-a, slobodno mi ga pošaljite da ga objavim u ovoj kategoriji. Vremenom će ovde nastati baza 3D modela elemenata garnitura modularnih pribora, koja će verujem biti od koristi velikom broju ljudi.
Objavljivaću samo 3D modele modelirane u FreeCAD-u. Uz 3D model mi možete poslati podatke o Vama (ime i prezime, e-mail, koju ste školu završili, ime Vaše firme ako je imate, vezu prema Vašoj strani na nekoj društvenoj mreži...), verziju FreeCAD-a u kojoj je modeliran 3D model, koliko dugo koristite FreeCAD... Naravno, neću objavljivati podatke o Vama ako ne želite.
Preporuke za modeliranje: sklopove modelirajte u okruženju Sklopovi ili u Part Design radnom okruženju kao pozicionirana Tela, delove koji su dati pomoću u više dimenzija modelirajte kao familiju delova ili sklopova, u ime 3D modela stavite oznaku iz kataloga...