Cilj ove kategorije je da Vas upozna sa velikim brojem besplatnih softvera koje možete koristiti umesto komercijalnih i na taj način uštedite novac.
U današnje vreme veliki broj besplatnih softevera je po kvalitetu u rangu komercijalnih ili mu se približava, čak postoje oblasti u kojima skoro da i nema komercijalnih softvera. Zašto trošiti bespotrebno novac na komercijalne softvere ili ugrožavati bezbednost Vašeg računara instaliranjem krekovanih verzija ako imate na raspolaganju kvalitetne besplatne zamene. Potrebno je samo pronaći alternativu komercijalnom softveru koji koristite i uložiti malo znanja i vremena u učenje i implementaciju.
Broj besplatnih softvera koji su dovoljno kvalitetni za profesionalnu upotrebu raste svake godine i ako se do sad niste interesovali kakvo je stanje u Vašoj struci, možda je došao pravi trenutak za to. Posle 2000. nastao je veliki broj ovih programa, njihov kvalitet je sa svakom verzijom rastao i danas veliki broj njih zadvoljava zahteve čak i najzahtevnijih profesionalaca.Ovo je verovatno najznačajnija stvar koja se u 21. veku dogodila u IT svetu.
Jedna od velikih prednosti besplatnih softvera je zajednica korisnika koji ga koriste. Njena veličina Vam na početku može biti čak i pokazatelj kvaliteta softvera. U svom radu koristim dugo vremena veliki broj besplatnih programa i uvek me je oduševljavala činjenica da je za rešavanje nekog problema dovoljno samo otići na forum i izložiti ga. Uvek se nađe neki korisnik koji će Vas uputiti na rešenje. Velika zajednica korisnika Vam omogućava i kvalitetne materijale za učenje, koje veoma lako možete pronaći na internetu.
Mnogo ljudi kao manu besplatnih softvera navodi da nisu prilagođeni korisniku (User friendly) i da nemaju toliko funkcija kao komercijalni. Ista zamerka se može odnositi i na automobile ili mobilne telefone. Najnoviji skupi auto je lakše voziti i ima više funkcija od nekog jeftinog, a nešto ne vidim na ulicama da svi voze samo najskuplje automobile. Lako je koristiti najskuplji softver za neku oblast ako ga je kupila firma u kojoj radite ili je krekovan, potpuno je druga priča ako Vi morate kupiti softver ili ako Vam je narušena bezbednost podataka zbog upotrebe piratske verzije programa.
Da ne dužim mnogo sa pričom, ako Vas zanimaju besplatni softveri preporučujem Vam da proučite pažljivo ovu kategoriju. Bitne kategorije softvera za ljude koji se bave tehnikom sam izvojio kao posebne stavke, a “opšte” softvere, odnosno softvere koji bi trebali biti instalirani na svakom računaru sam stavio u posebnu kategoriju koju sam nazvao Neophodni programi. Napravio sam i posebnu stranicu koju sam nazvao Besplatne alternative. Na ovoj stranici sam u tabeli sistematizovao po oblastima imena besplatnih alternativa komercijalnim programima. U tabeli sam za svaku oblast naveo imena svih najpopularnijih komercijalnih programa i kvalitenih besplatnih zamena za njih.
Pod besplatnim programom smatram samo licence koje garantuju da je on besplatan ili otvorenog koda, najčešće su to sledeće licence: GNU GPL, GNU LGPL, BSD, FreeBSD, MIT… Na ovim stranicama neću smatrati da su besplatni programi oni koji pripadu nekoj od sledećih vrsta: trial, demo, shareware, besplatni samo za studente, besplatna verzija (sa blokiranim funkcijama) komercijalnog softvera... Takođe, na ovim stranicama neću spominjati "online" programe za čiji rad Vam je potreban veb pregledač. Mišljenja sam da imate slobodu korišćenja nekog softvera besplatno samo ako je on na Vašem hard disku.
Bio bih Vam zahvalan ako mi javite da sam negde pogrešio ili znate neki kvalitetni besplatni softver koji nisam naveo. Na taj način ćete doprineti da ova tabela postane kvalitetnija, a povećaćete joj i mogućnost da nekome pomogne.
2D CAD - U ovoj kategoriji sam predstavio najkvalitetnije besplatne 2D CAD softvere koje možete koristiti za izradu tehničkih crteža, njihov pregled ili konverziju.
3D CAD - Na ovoj stranici možete videti trenutnu ponudu besplatnih 3D CAD programa koje možete koristiti umesto komercijalnih programa kao što su Solid Works, Solid Edge, T-Flex, Ascon Kompas, ZWCAD...
3D modeliranje - Na ovoj stranici možete pogledati sa kojim besplatnim softverima možete zameniti popularne komercijalne softvere za 3D modeliranje kao kao što su 3ds Max, Maya, Zbrush...
CAM - U ovoj kategoriji sam predstavio najkvalitetnije besplatne CAM softvere (Računarom podržana proizvodnja) koji se mogu koristiti za ličnu i komercijalnu upotrebu.
CAE - U ovoj kategoriji sam predstavio najkvalitetnije besplatne CAE softvere (Računarom podržani inženjering) pomoću kojih možete vršiti veliki broj vrsta inženjerskih proračuna.
3D štampanje - U ovoj kategoriji sam predstavio najbolje i najpopularnije besplatne programe koji služe za 3D štampanje.
2D i 3D pregledači - Na ovoj stranici možete pogledati sa kojim besplatnim 2D i 3D CAD pregledačima možete otvarati tehničke crteže ili 3D modele.
Vektorska grafika - Na ovoj stranici možete videti ponudu besplatnih programa za crtanje vektorske grafike. Ove programe možete koristiti umesto komercijalnih programa Adobe Illustrator, Affinity Designer, CorelDRAW, Xara Designer…
Rasterska grafika - Na ovoj stranici možete videti ponudu popularnih besplatnih programa za rad sa rasterskom (bit mapiranom) grafikom.
Neophodni programi - Ovu kategoriju sam posvetio besplatnim “neophodnim programima”. To su programi namenjenim za opšte poslove koji treba da budu instalirani na svakom računaru.
Besplatne alternative - Stranica na kojoj su po oblastima sistematizovani podaci o besplatnim alternativama za komercijalne softvere