Na ovim stranicama sam probao da opišem istoriju CAD (Projektovanje pomoću računara) softvera i nadam se da će Vam ovi tekstovi biti zanimljivi za čitanje isto kao što su meni bili za pisanje.
Savremeni razvoj proizvoda, čak i u najmanjim firmama više nije moguće zamisliti bez Računarom podržanog projektovanja (CAD), ali to nije bilo tako na početku istorije CAx tehnologija (Računarom podržanih tehnologija). CAD sistemi su se u početku zbog skupoće hardvera koristili samo u najzahtevnijim industrijama kao što je vazduhoplovstvo, vojna industrija, auto industrija ili brodogradnja. Tek je razvojem PC računara, hardver postao pristupačniji, što je kao posledicu imalo veoma brz razvoj CAD softvera i njihovo širenje na manje profitabilne oblasti industrije. Automobilska, vazduhoplovna i vojna industrija vole da šire priču da su oni počeli razvijati i primenjivati CAD tehnologije zbog složenosti svojih proizvoda, to jeste istina, ali samo jedan njen deo, priča će biti kompletna tek kad dodamo deo da su oni jedini mogli sebi da priušte ove u to vreme veoma skupe tehnologije.
Postoje dva glavna razloga automatizacije procesa projektovanja, konstruisanja i proizvodnje pomoću računara t.j. dva razloga zašto su nastali CAD sistemi:
automatizacija mašina primenom koncepta numeričkog upravljanja (NC ili NU) - Automatizacija mašina je trebala da pomogne vazduhoplovnoj i auto industriji da brže i preciznije proizvode delove sa složenim oblicima. Svi znamo kako izgledaju spoljašnji delovi aviona ili automobila, danas pomoću CNC mašina i CAD/CAM softvera njihova proizvodnja je relativno laka, ali u prošlosti proizvoditi delove takvih oblika je bilo izuzetno teško, skupo i dugotrajno.
automatizacija procesa izrade 2D crteža - automatizacija procesa izrade 2D crteža je trebala da skrati vreme konstruisanja, da smanji broj grešaka i da oslobodi firme velikog broja crtača koji su u to vreme morali biti angažovani.
Od svoje pojave krajem 50-ih godina prošlog veka, CAD tehnologija, odnosno tehnologija koja omogućava da se prvo u računaru napravi virtualni model novog proizvoda, prošla je kroz nekoliko bitnih evolucionih razdoblja. Krajnji rezultat ove evolucije je da danas, velika većina proizvoda oko nas je nastala prvo kao digitalni model t.j digitalni prototip, a tek onda kao fizički proizvod. Slobodno se može reći da je CAD tehnologija donela revolucionarne promene ne samo u mašinsku industriju već i u razne druge industrije kao što je arhitektura, elektrotehnika i elektronika, građevina, medicina, tekstilna indusrija, kartografija…
Mislio sam da će pisanje ovih tekstova biti veoma lagan posao, da ću pronaći na internetu mnogo materijala iz ove oblasti, izvući iz njih najbitnije podatke i napisati kvalitetne tekstove o istoriji CAD softvera. Na žalost, ispalo je da sam se dosta prevario. Na internetu postoje tekstovi koji obrađuju ovu tematiku, ali to su tekstovi namenjeni za privlačenje posetilaca na veb sajtove sa ciljem da kliknu na google-ove oglase t.j. šturi su, napisani za sat vremena, a mnogo puta i netačni, bitno je samo da imaju 300-500 reči i da su puni ključnih reči iz CAD tematike. Kada sam malo ozbiljnije zagrebao u ovu tematiku, video sam da ću morati dosta da proučavam i pretražujem, ne bi li napisao nešto iole kvalitetno. O tekstovima na srpskom ili bilo kom Ex YU jeziku se može samo sanjati, nadam se da to nije iz razloga što ova tema nikog ne interesuje. Mišljenja sam da je jedan od glavnih razloga manjka podataka o istoriji CAD softvera, i to, što nas mašince veoma malo interesuje istorija naše struke. Još dok sam studirao, pitao sam se zašto nema na prvom semestru neki predmet koji bi se bavio istorijom nauke i mašinstva, zar to nije opšta kultura naše struke.
Što se knjiga tiče, našao sam samo jednu koja obrađuje istoriju razvoja CAD sistema i možete je besplatno preuzeti na internetu: Knjiga se zove The Engineering Design Revolution (Autor David E. Weisberg’s). Ako Vas interesuje instorija CAD-a malo šire i znate engleski jezik, obavezno je pročitajte.
Elem, istražio sam veliki broj tekstova na internetu, modernu istoriju posle 2000-e godine sam i sam doživeo i iz svih tih informacija uspeo sam nekako da napišem ove tekstove. Trudio sam se da informacije proverim pomoću više izvora i nadam se da nema mnogo grešaka u tekstovima. Celu istoriju CAD-a sam podelio na decenijska razdoblja, a za svako razdoblje sam napisao i poseban tekst u kome sam ukratko opisao najzanimljivije događaje.
Istorijski razvoj CAD sistema nije bio tako prost i brz kao što se na prvi pogled čini, bilo je veliki broj raznih događaja koji su značajno uticali na razvoj ne samo CAD-a već i na ceo IT sektor. Da bi Vam olakšao čitanje, hronološki sam za svako razdoblje naveo i ukratko opisao najbitnije događaje istorije razvooja CAD sistema.
Mislim da sam na kraju uspeo da nađem dosta relevantnih podataka, i da na osnovu ovih tekstova prosečan korisnik CAD softvera može da se upozna sa istorijom razvoja ove vrste softvera. Nadam se da ću vremenom uspeti da nađem dodatne podatke na osnovu kojih ću moći da i da ih proširim.
Hteo da napomenem da mi nije bio cilj napisati literarno ili akademsko pisano delo, već samo kratku istoriju CAD softvera sa jednostavnim ciljem da prosečnog korisnika ovih softvera upoznam sa nečim što bi se moglo nazvati Opšta kultura tehničkih struka. U današnje vreme, malo korisnika računara zna da su upravo CAD softveri bili glavni pokretač razvoja kako hardvera tako i softvera, i da su osnovu celog IT sektora stvorili mašinci i elektrotehničari. IT industrija se osamostalila tek pojavom interneta i PC računara, do tada je razvoj kako softvera tako i hardvera bio usko povezan sa velikim mašinskim firmama i tehničkim univerzitetima.
Ako Vas interesuje istorija CAD softvera:
Ako imate neke dodatne podatke ili ste našli neke greške u ovim tekstovima, molim Vas javite mi da popravim.