Na ovoj strani možete videti napomene uz verziju, t.j. podrobni spisak promena i novih mogućnosti programa FreeCAD 1.0.
Ova verzija programa FreeCAD ima redni broj 1.0 što govori da je on spreman za profesionalnu upotrebu. U ovoj verziji napokon možete modelirati 3D modele delova i sklopova, napraviti na osnovu njih tehničku dokumentaciju, simulirati njihovu proizvodnju na RNU mašinama i vršiti na njima proračune metodom konačnih elemenata. Na osnovu prethodne rečenice vidimo da su u ovoj verziji FreeCAD-a zaokružene najbitnije mogućnosti današnjih modernih 3D CAD softvera.
U spisku možete pronaći samo najbitnije napomene, kompletni spisak možete pronaći na zvaničnom FreeCAD veb sajtu, na strani FreeCAD Release notes 1.0.
Ako Vas zanimaju napomene koje su se pojavile u ranijim verzijama FreeCAD-a, posetite stranu FreeCAD Release notes.
Radi lakšeg snalaženja spisak je grupisan po radnim okruženjima.
Zajedničke napomene za sva okruženja
Skice (Sketcher)
Konstrusanje delova (Part Design)
Sklopovi (Assembly)
Materijal (Material)
Tehnički crteži (TechDraw)
BIM
CAM
Crtanje (Draft)
MKE (FEM)
Delovi (Part)
Tabele (Spreadsheet)
Start
Delovi od lima (Sheet metal)
Zaključak
1. Zajedničke napomene za sva okruženja
Problem topološkog imenovanja - Napokon je rešen problem topološkog imenovanja, jedna od najvećih kočnica koju je FreeCAD imao. Problem je rešen na osnovu koda koji je napisao programer Realthunder, a njegovo ubacivanje u FreeCAD je trajalo godinu dana. Ovo je ubedljivo najbitnija promena koju je doneo FreeCAD-1.0 i zbog nje je ova verzija i dobila redni broj 1.0. Sa problemom topološkog imenovanja ste se sigurno već sreli u drugim 3D CAD programima, pošto je on verovatno razlog većine pucanja 3D modela koja su Vam se desila. Ako Vas interesuje više informacija o ovom problemu posetite stranu Topological naming problem.
Izmeri (Measure) - Nova univerzalna alatka za merenje rastojanja, ugla, dužine, poluprečnika… Ova alatka je zamenila nekoliko starih i veoma nepraktičnih alatki za merenje: Izmeri dužinu (Measure Linear), Izmeri ugao (Measure Angular), Osveži (Measure Refresh)...
Alatke za filtraciju izbora (Selection filters) - Pomoću ovih alatki možete ograničiti izbor samo na određene elemente.
Izbor temena (Vertex selection) - Dozvoljava izbor samo temena.
Izbor ivica (Edge selection) - Dozvoljava izbor samo ivica.
Izbor stranica (Face selection) - Dozvoljava izbor samo stranica.
Izbor bez filtera (All selection filters cleared) - Dozvoljava izbor svih elemenata: temena, ivica i stranica
Poravnaj sa izabranim (Align to selection) – Ova alatka namešta pogled normalno na izabranu stranicu ili u smeru izabrane ivice.
Zavisan/Nezavisan (Toggle freeze) - Prebacuje stanje zavisnosti izabranog objekta. Zavisni objekat se proračunava kada se promene njegovi nadređeni objekti (roditeljski objekti), a nezavisni ne. U suštini ovo je preklopnik parametarski/neparametarski.
FreeCAD ima novi logo
Providna prekrivajuća sidrišta - Pored koda za rešavanje problema topološkog imenovanja, programer Realthunder je dao još jedan veliki doprinos ovoj verziji FreeCAD-a. Usidreni prozori u FreeCAD-u sada mogu biti providni kao u programu Catia i mogu se pojavljivati i nestajati u zavisnosti od blizine miša. (Uredi/Podešavanja/Prikaz/UI)
Sada je u podešavanjima (Uredi/Podešavanja/Prikaz/Izvor svetlosti) moguće na lak i brz način promeniti pravac i intenzitet izvora svelosti.
Redizajniran je prozor sa podešavanjima. Kartice sa jezičcima su zamenjene prikazom u vidu stabla.
Birač radnih okruženja je takođe redizajniran i sada imate opciju da birate radna okruženja na stari način, pomoću padajućeg menija ili na novi, pomoću kartica. Vrsta birača radnih okruženja se određuje u podešavanjima (Uredi/Podešavanja/Radna okruženja).
Alatka Pomeri je dobila mogućnost pomeranja objekta u ravnima XY, XZ i YZ.
Dodata je opcija za zaključavanje položaja paleta sa alatkama.
Dodat je indikator centra rotacije. Ovaj indikator se prikazuje prilikom rotacije objekta (navigacija mišem). U podešavanjima možete podesiti njegovu boju, providnost i veličinu, a možete ga i jednostavno isključiti.
...
2. Skice
Okruženje Skice (Sketcher) je u ovoj verziji doživelo veliki broj značajnih i dugo čekanih promena. Danas se sa sigurnošću može reći da je ovo okruženje u rangu modula za crtanje skica komercijalnih 3D CAD softvera.
Lučni žljeb (Arc slot) – Alatka za crtanje žljeba u obliku luka.
Kotiranje (Dimension) – Ova alatka služi za kontekstualno kotiranje, t.j. sa njom možete kotirati skoro sve geometrijske elemente na Vašoj skici. U animaciji ispod je namerno isključeno pojavljivanje prozora u koji se unosi vrednost kote.
Kotiranje položaja i veličine geometrijskih elementa tokom njihovog crtanja. Ovu opciju možete uključiti u podešavanjima okruženja Skice (Uredi/Podešavanja/Skice/Parametri alatke)
Odmak (Offset) – Napokon se u okruženju Skice pojavila i alatka za pravljenje odmaknute skice.
Dodati su novi načini crtanja pravougaonika i paralelograma
Alatka Opseci ivice (Trim) sada ima režim vučenja.
Hvatanje za središnju tačku – Od ove verzije moguće je uhvatiti za središnju tačku duži. Ako se uhvati središnja tačka duži, automatski se primeni i ograničenje simetričnosti.
Ograničenje horizontalnosti ili vertikalnosti (Horizontal/vertical constraints) – Ova alatka je sjedinila dve alatke: ograničenje horizontalnosti i ograničenje vertikalnosti. U zavisnosti da li su duž ili dve tačke bliže horizontalnom ili vertikalnom stanju, automatski će se primeniti odgovarajuće ograničenje. Ova alatka se uključuje u podešavanjima okruženja Skice (Uredi/Podešavanja/Skice/Opšte).
Objedinjena alatka za ograničenje podudarnosti - Pomoću ove alatke možete napraviti dve tačke podudarnim, možete vezati tačku za neki geometrijski element (duž, luk...), a takođe i napraviti koncentričnim lukove i kružnice. Ova alatka se uključuje u podešavanjima okruženja Skice (Uredi/Podešavanja/Skice/Opšte). Ova alatka objedinjava funkcije ograničenja podudarnosti i ograničenja tačka na objektu.
Skaliranje (Scale) – Alatka za uvećanje ili umanjenje skice.
Kružno umnožavanje (Polar transform) - Alatka pomoću koje možete okrenuti skicu i polarno je umnožiti.
Napokon je popravljena ugaona kota. U prošlim verzijama se često dešavalo da npr. kotirate ugao od 30 stepeni, a dobijete kotu od 150, sada je to popravljeno.
Sada možete za operacije iseci (Cut), kopiraj (Copy) i nalepi (Paste) koristiti Windows skraćenice Crtl+X, Ctrl+C i Ctrl+V
Ograničenje tangentnosti se sada može primeniti i na B-Splajn krivu
Obarati ivice je moguće započeti iz alatke za Zaobljenje. Ukinuta je alatke Zaobljenje koje čuva ograničenja, sada je ova alatka unutar jedine alatke za pravljenje zaobljenja.
Zaobljavati je moguće započeti iz alatke za obaranje ivica.
Pomoću alatke ograničenje rastojanja sada je moguće kotirati dužinu luka. Da bi ste kotirali dužinu luka dovoljno je da pre primene alatke izaberete luk.
Dvoklikom na neki geometrijski element napravićete izbor svih elemenata koji su spojeni sa njim.
...
3. Konstruisanje delova
Više punih tela unutar kontejnera Telo (Multiple solids in PartDesign Body) - Ova mogućnost je za sada u eksperimentalnoj fazi.
U tipskim oblicima Obrtanje i Kružno udubljenje sada postoji više načina unosa vrednosti ugla obrtanja: Vrednost, Dve vrednosti, Do prve, Do zadnje, Do stranice.
Do nekog oblika (UP to shape) – Dodata je dugo čekana vrsta izvlačenja Do nekog oblika (UP to shape). Sada je moguće napraviti izvlačenje koje će se na kraju automatski prilagoditi obliku formiranog od nekoliko stranica. Izuzetno korisna opcija.
Sada je moguće umnožavanje i simetrično preslikavanje ne samo pojedinačnih tipskih oblika već i kompletnog Tela,
Sada je moguće ignorisati (Suppress) određene tipske oblike. Opciji se pristupa pomoću kontekstnog menija (desni klik miša) u Stablu dokumenta.
...
4. Assembly Workbench
Okruženje Sklopovi (Assemby) je u potpunosti novo i ranije nije postojalo u FreeCAD-u. Ovo je jedini razlog zašto u njemu nema veliki broj alatki na koje ste navikli u modulima za modeliranje sklopova komercijalnih 3D CAD softvera. Dok se ove alatke ne pojave, možete za modeliranje sklopova koristiti stara okruženja A2Plus, Assembly 3 ili Assembly 4. Vodite računa da je okruženje Sklopovi integralno FreeCAD okruženje, i da će u budućnosti biti glavno za modeliranje sklopova.
5. Material workbench
Okruženje Materijal (Material) je u potpunosti novo i ranije nije postojalo. Ovo okruženje predstavlja jedinstvenu bazu materijala za sva radna okruženja programa FreeCAD. U njoj ćete moći definisati fizičke osobine materijala koje će se koristiti u okruženjima kao što su na primer MKE ili CAM, definisati teksture za renderovanje, definisati boju i razne druge osobine koje se odnose na prikazivanje 3D modela….
6. Tehnički crteži
Umetni kotu (Insert dimension) – Alatka Umetni kotu služi za kontekstualno kotiranje i sa njom možete kotirati skoro sve geometrijske elemente na Vašem crtežu.
Ažuriraj polja šablona (Update template fields) - U verziji FreeCAD 1.0 moguće je automatski popunjavati unapred definisana polja šablona praznog crteža sa informacijama iz dokumenta (razmera, autor, materijal…). Pomoću ove alatke moguće je ažurirati t.j. osvežiti podatke na crtežu.
Umetni skraćeni pogled (Insert BrokenView) – Napokon je u FreeCAD-u na tehničkom crtežu moguće napraviti skraćeni pogled 3D modela.
Dodaj odmaknutu tačku (Add an offset vertex)
Izračunaj lučnu dužinu izabranih ivica (Calculate the arc length of selected edges) - Alatka koja izračunava i kotira lučnu dužinu izabranih ivica.
Preseci sada mogu da budu napravljeni i na osnovu drugih preseka i na osnovu celih pogleda.
Simetrale i pomoćni geometrijski elementi se mogu brisati tipkom Delete na tastaturi. Napokon.
Dvoklikom na neki geometrijski element automatski se aktivira alatka Promeni izgled linija pomoću koje možete promeniti stil prikaza izabranog elementa.
U podešavanjima se pojavila opcija koja omogućava izbor elemenata u ovom okruženju bez potrebe da bude pritisnuta tipka Ctrl. Sada je moguće na isti način birati elemente u okruženjima Skice i Tehnički crteži.
Dvoklikom u Stablu dokumenta na crtež automatski se ulazi u okruženje Tehnički crteži (TechDraw)
7. BIM
BIM radno okruženje - FreeCAD 1.0 je veoma značna verzija za sve korisnike koji se bave arhitekturom i građevinom jer su u ovoj verziji sjedinjena okruženja Arch i BIM. Napokon se sve alatke potrebne za modeliranje građevina nalaze u jednom okruženju. Zbog velikog posla oko sjedinjavanja u FreeCAD 1.0 nisu dodavane nove alatke u ovo okruženje. Većina napomena se odnose na unapređivanje starih, popravljanje grešaka koje su korisnici primetili...
8. CAM
U FreeCAD 1.0 ovo okruženje nije doživelo velike promene, samo je dodat novi CAM simulator i unapređeno je nekoliko alatki. Najveća promena u ovom okruženju je promena njegovog imena, okruženje se ranije zvalo Path (putanja), a sada se zove CAM. Možda ova promena nije bila mnogo neophodna, ali definitivno je sada malo bolje jer okruženje ima isto ime kao oblast kojom se bavi: Proizvodnja pomoću računara - Computer Aided Manufacturing (CAM).
9. Crtanje
Okruženje Crtanje (Draft) nije pretrpelo velike promene sa ovom verzijom. Uglavnom se radi o sitnim promenama, unapređenjima starih alatki, popravkama...
10. MKE
Dodata je alatka Rigid body constraint
Dodata je alatka Tie constraint
FreeCAD 1.0 donosi mnogo promena i novih mogućnosti u okruženju MKE (FEM). Kompletan spisak napomena možete pronaći na zvaničnom FreeCAD veb sajtu, na strani FreeCAD Release notes 1.0. Nisam u mogućnosti da više pišem o napomenama koje se tiču ovog okruženja jer nisam stručan za proračune metodom konačnih elemenata. Okruženje još nije prevedeno tako da ne znam čak ni terminologiju na srpskom. Nadam se da će uskoro neko stručan prevesti ovo veoma bitno okruženje.
11. Delovi
Skaliranje (Scale) - Sada je moguće uvećavati ili smanjivati 3D objekte modelirane u ovom okruženju.
Napravi skicu (Create sketch) - Napokon je u ovo okruženje dodata ova alatka.
Sada alatka Simetrično preslikaj (Part Mirror) može da preslikava i ravni.
...
12. Tabele
Ako u Stablu dokumenta dvokliknete mišem na tabelu automatski ćete pokrenuti okruženje Tabele (Spreadsheet)
13. Start
Sada su na početnu stranu (Okruženje Start) dodata dugmad pomoću kojih možete brzo započeti modeliranje (delova, sklopova ili građevina), praviti crtež, napraviti novu datoteku ili otvoriti već postojeću.
Izgled početne strane je kompletno promenjen
Dodan je upitnik koji se pojavljuje samo kada prvi put pokrenete FreeCAD. U upitniku možete izabrati jezik, merne jedinice, navigacioni stil ili temu.
14. Delovi od lima
Okruženje Delovi od lima (Sheet metal) za sada nije integralno FreeCAD okruženje. Pošto će to verovatno ubrzo postati uključio sam i njega u ovaj spisak napomena o verziji.
- Dodana je alatka Primitiv od lima (Add base shape) pomoću koje možete brzo napraviti početni limeni tipski oblik: ploču, L profil, U profil, kutiju...
15. Zaključak
Na osnovu ovog podrobnog spiska može se videti da je FreeCAD 1.0 sa sobom doneo veliki broj izuzetno bitnih promena i korisnih mogućnosti. Pratim razvoj FreeCAD-a od verzije 0.17 i mogu Vam reći da je prosto uživancija posmatrati koliko se danas ubrzao razvoj ovog softvera i koliko se u zadnje vreme novih alatki i mogućnosti pojavilo u ovom besplatnom 3D CAD softveru.
Informacije radi, ovde ću nabrojati neke od bitnih funkcija koje je neophodno dodati ili unaprediti ako već postoje. Potrebno je:
rešiti Coplanar issue. Ovaj problem nastaje u FreeCAD-u kada dve ivice/stranice dele isti fizički prostor. Problem se rešava tako što kotu jednog od elemenata namestite da bude približna (npr. ne 8 nego 8,001 ili 7,999). Na žalost, iako se obično problem lako rešava, naišao sam na slučaj kada se deo nije mogao modelirati zbog ovog problema. Uzrok ovog problema ne leži u FreeCAD-u već u besplatnom 3D CAD jezgru Open.Cascade koje on koristi.
unaprediti Alatke Debljina (Thickness) i Nagib (Draft) - Danas se ove alatke mogu primeniti samo na veoma jednostavne slučajeve. Ovo su veoma bitne alatke za modeliranje delova koji se proizvode u kalupima (brizganje plastike, presovanje, livenje...) i njihovo usavršavanje je više nego neophodno.
unaprediti Alatke Zaobljenje (Fillets) i Obaranje ivica (Chamfer) - Oblik složenih delova se obično sastoji od velikog broja zaobljenja i obaranja ivica koje je matematički veoma teško opisati. Ovde je isti slučaj kao u prethodnoj stavci, programeri FreeCAD-a nemaju veliki uticaj na ovaj problem jer matematički modeli za stvaranje ovih tipskih oblika su uloga CAD jezgra, a ne CAD softvera. Mogućnosti FreeCAD-a da stvara ova dva tipska oblika su na nivou koji su npr. Solid Edge i Solid Works imali u razdoblju od 2000-2005 godine.
ugraditi u FreeCAD alatke za projektovanje kalupova: modeliranje podeonih ravni kalupa, baza standardnih delova kalupova (Hasco i sl.), analiza nagiba stranica... Danas se u FreeCAD-u mogu projektovati kalupovi, ali ne postoje automatske alatke i bazu je potrebno samostalno praviti.
češće pogledati unazad i optimizovati napisani kod. Na ovaj način će FreeCAD biti brži i stabilniji, moći će da manipuliše sa većim sklopovima, složenijim tehničkim crtežima, složenijim skicama...
u okruženje Sklopovi (Assembly) što pre dodati mogućnosti koje su uobičajene za ovakve module komercijalnih 3D CAD softvera.
poboljšati okruženje za Rendering.
napraviti okruženje za 3D kotiranje i PMI (Product and Manufacturing Information).
od okruženja Curve i Surface napraviti jedinstveno integralno okruženje za modeliranje površina. Ova okruženja već imaju dosta kvalitetnih funkcija, ali je potrebno uložiti još mnogo truda i znanja da bi FreeCAD mogao bez problema da modelira složene površinske modele.
što pre u okruženje Nodes dodati neophodne alatke da bi se ono po mogućnostima približililo svojim poznatim konkurentima Grasshopper (Rhino3D) i Sverchok (Blender).
potrebno je poboljšati razmenu DWG i DXF datoteka (teško izvodljivo zbog Autodeskove politike).
napraviti okruženje za modeliranje pomoću T-splajnova.
usavršiti interfejs FreeCAD-a da bi se on mogao što lakše koristiti.
pisati dokumentaciju, edukativne materijale, praviti kvalitetne video materijale.
...